Regulamin korzystania z sieci wodociągowej

Aneks do „Regulaminu korzystania z sieci wodociągowej”

Zgodnie z Uchwałą Walnego Zebrania z dn.01.03.2020r. wprowadza sie do Regulaminu korzystania z sieci wodociągowej pkt.2 ppkt.a , następującej treści :

W przypadku gdy działkowiec nie udostępni możliwości odczytu lub sam nie poda stanu faktycznego wodomierza do dnia 30.10. każdego roku ,rozliczenie zużycia wody nastąpi wg stawki  5zł od m2 powierzchni działki.

Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia tj. 01.03.2020r.

R E G U L A M I N

korzystania z sieci wodociągowej w ROD ”Przyjaźń” w Bytomiu

§ 1 Postanowienia ogólne.

Celem niniejszego Regulaminu jest ustalenie jednolitych zasad korzystania z zimnej wody    i rozliczania kosztów dostawy wody dla odbiorców użytkujących działki  na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „PRZYJAŻŃ

  • W przypadku wymiany wodomierza musi on być dopuszczony do użytkowania  – musi posiadać ważną legalizację. Wodomierz na działce nie może być zamontowany  ze stanem zużycia (wodomierz zdjęty z innego ujęcia wodnego) chyba, że użytkownik dostarczy kopię nowej legalizacji.
  • Ważność legalizacji wodomierza to 5 lat, określona jest na plombie fabryczne  lub na plombie legalizacyjnej. Po tym terminie należy wznowić legalizację lub licznik wymienić na nowy w ciągu 7 dni od daty utraty ważności legalizacji, pod rygorem odpowiedzialności za pobór wody poza licznikiem – wodomierzem. Na czas oddania wodomierza do legalizacji ujęcie wody na działce zostanie zaślepione i zaplombowane.

§ 2 Montaż wodomierza i jego techniczny odbiór.

1. Usytuowanie wodomierza powinno odpowiadać następującym warunkom:

  • licznik musi być sprawny technicznie i posiadać plombę na pokrywie,
  • musi być zapewniona możliwość odczytu wskazań licznika i kontroli stanu plomb,
  • przed wodomierzem, tj. od strony dopływu wody do niego, powinien być zabudowany zawór odcinający wodę,
  • przez wodomierz powinna przepływać cała ilość wody wodociągowej pobieranej na danej działce,
  • w nakrętkach przy wodomierzu powinny być otwory umożliwiające zaplombowanie licznika,
  • od strony dopływu wody do wodomierza zabrania się montowania trójników lub innych urządzeń umożliwiających czerpanie wody,

2. Zakup, montaż i zabezpieczenie wodomierza na działce przed kradzieżą, uszkodzeniem i działaniem mrozu, działkowiec dokonuje we własnym zakresie    i na własny koszt.

3. Po zainstalowaniu wodomierza należy obowiązkowo zgłosić Zarządowi ogrodu gotowość do jego odbioru i zaplombowania. Odbioru dokonuje upoważniona osoba w obecności użytkownika lub osoby przez niego upoważnionej.

4. Każdy użytkownik działki przyłączony do sieci wodnej ogrodu obowiązkowo musi posiadać odpowiednio zaplombowany wodomierz. W przypadku nie założenia licznika na wodę użytkownikowi działki zostanie odcięta woda, a warunkiem przywrócenia   jej dopływu, będzie pokrycie strat jakie poniósł ogród, tj. różnicę pomiędzy wskazaniami wodomierza głównego    na danym ogrodzie a sumą wskazań wszystkich wodomierzy   u działkowców w danym roku.

§ 3 Rozliczanie zużycia wody

1. Rozliczanie kosztów wody zużytej przez działkowca  następuje wg. ceny za 1 m 3 stosowanej przez zewnętrznego dostawcę wody w chwili dokonywania wpłaty przez działkowca.

2. Opłaty wnoszone przez działkowców z tytułu korzystania z wody ustalane są na podstawie wskazań indywidualnych wodomierzy. Odczytu zużycia wody dokonują wyznaczone  przez Zarząd ROD osoby.

3.Terminy wnoszenia opłat za zużytą wodę :

-I termin- do 30 czerwca -zaliczka w wysokości 50 % zużycia wody z poprzedniego roku

-II termin – do 30 października -za rzeczywiste zużycie wody.

4. Opóźnienie z uiszczeniem opłaty z tytułu zużytej wody ponad 14 dni kalendarzowych  od terminu płatności wyznaczonego przez Zarząd ROD może stanowić podstawę do odcięcia dostaw wody. W przypadku odcięcia dostaw wody, koszty za odcięcie wody i ponowne podłączenie odbiorcy do wodociągu ponosi działkowiec.

5 .Ponowne rozpoczęcie dostaw wody nastąpi po uiszczeniu zaległych opłat powiększonych  o opłatę, o której mowa w pkt. 3

§ 4 Opłata wodna

1. Przez pojęcie opłaty wodnej należy rozumieć opłatę corocznie ustalaną przez Zarząd ROD      i zatwierdzoną przez Walne Zebranie Członków PZD, przeznaczoną na pokrycie całkowitych kosztów związanych z eksploatacją wodociągu ogrodowego.

2. Opłata wodna przeznaczona jest na pokrycie strat powstających w trakcie zasilania w wodę ogrodu oraz innych obciążeń związanych z zarządzaniem wodociągiem.

3. Wysokość opłaty wodnej ustalana jest na podstawie danych z roku ubiegłego –   w szczególności strat wynikających z różnic pomiędzy wskazaniami wodomierzy głównych  na ogrodach a sumą wskazań wszystkich wodomierzy indywidualnych do nich podłączonych. Dane te powinny być podstawą uzasadnienia opłaty,  o której mowa w pkt. 2.

§ 5 Kontrola przyłącza i wodomierza.

1. Użytkownik działki odpowiada za sprawność techniczną sieci wodociągowej od granic działki z alejką ogrodową oraz za sieć wewnętrzną na terenie działki.

2. O wszelkich nieprawidłowościach wodomierza na działce lub sieci wodociągowej użytkownik działki zgłasza niezwłocznie do Zarządu ROD.

3. Użytkownik działki ma obowiązek umożliwić kontrolę sieci i wodomierza przez komisję     lub osobę wyznaczoną przez Zarząd ROD w czasie gdy działkowicz przebywa na terenie działki (bez wcześniejszego zawiadomienia).

4. Brak plomby na wodomierzu, samowolne zerwanie plomby z wodomierza, rozplombowanie licznika i zdjęcie go bez obecności osoby upoważnionej       przez Zarząd, a także brak możliwości odczytu wodomierza (zaparowany lub zamknięty do niego dostęp), będzie skutkować tym,      że użytkownikowi działki zostanie odcięta woda, a warunkiem przywrócenia jej dopływu, będzie pokrycie strat jakie poniósł ogród.

5. Działkowicz zobowiązany jest do przybycia na teren ogrodu w dniu próbnego puszczenia wody po okresie zimowym w celu sprawdzenia i zabezpieczenia kranów oraz ujęć wodnych na działce . W przypadku gdy działkowicz nie zabezpieczy ujęć wodnych, z których wycieka woda, osoba upoważniona przez Zarząd ROD zaślepi ujęcia i zaplombuje. Działkowicz poniesie koszty materiału     i robocizny za zaplombowanie i ponowne rozplombowanIe ujęć na działce.

6. Osoby powołane przez Zarząd będą, co najmniej trzy razy w roku sprawdzały ujęcia wodne    i spisywały stan wodomierzy na poszczególnych działkach, tj. wiosną – sprawdzenie stanu wodomierza i plombowanie przed puszczeniem wody, latem – spisanie stanu wodomierza  i jesienią po zakręceniu wody – spisanie stanu wodomierza na koniec sezonu ( po jesiennym spisie można zdjąć plombę i zdemontować wodomierz).

7. Zawiadomienie o próbnym puszczeniu wody na wiosnę i zamknięciu poboru wody na zimę, lub o dodatkowych odczytach stanów wodomierzy, z terminem i godzinami odczytów, wywieszone będzie na tablicach informacyjnych            oraz na stronie internetowej.

8. Użytkownik działki, obowiązkowo w wyznaczonym terminie zobowiązany     jest przebywać    na swojej działce i umożliwić sprawdzenie stanu wodomierza  i sieci wodociągowej na terenie działki. W przypadku niemożliwości osobistego stawienia się w wyznaczonym terminie w zastępstwie może uczestniczyć inna osoba wyznaczona przez działkowicza.

§ 6 Nielegalny pobór wody

1. Za nielegalny pobór wody należy uznać w szczególności: pobieranie wody      bez założonego wodomierza, podłączenie się do wodociągu z pominięciem wodomierza, ingerencję w funkcjonowanie wodomierza, która wpływa na wskazanie ilości zużycia wody, samowolnie zdjęcie plomby z wodomierza.

2. W rażących przypadkach kradzieży wody Zarząd ROD na podstawie art. 36 ustawy   o rodzinnych ogrodach działkowych może wypowiedzieć użytkownikowi działki umowę dzierżawy.

3. Stwierdzenie nielegalnego poboru wody skutkuje natychmiastowym odcięciem dopływu wody.

4. Ponowne podłączenie do wodociągu będzie możliwe po usunięciu przyczyn odcięcia  i uiszczeniu opłaty za odcięcie wody i ponowne podłączenie odbiorcy   do wodociągu po uregulowaniu kosztów z tym związanych oraz opłaty  za nielegalny pobór wody określonej  w pkt.5.5 .

5. Użytkownik działki nie może udostępnić ,osobie trzeciej , podłączenia do sieci wodociągowej ze swojej działki..

§7 Postanowienia końcowe

  1. Odczyt wiosenny jest odczytem kontrolnym i sprawdzeniem stanu technicznego wodomierza i sieci wodnej.
  2. Niniejszy regulamin został zatwierdzony Uchwałą nr 13/2017 Walnego Zebrania ROD „PRZYJAŹŃ” w Bytomiu z dnia 19.03,2017 r.
  3. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.